Yeni Yayın: Demokrat Parti Trabzon Milletvekili Selahaddin Karayavuz’un Üç Devre Işık Tutan Anıları


Yeni Yayın: Demokrat Parti Trabzon Milletvekili Selahaddin Karayavuz’un Üç Devre Işık Tutan Anıları

26 Haziran 2023

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Araştırma Merkezi, yayınları arasına yeni bir eser daha ekledi.  Demokrat Parti Trabzon Milletvekili Selahaddin Karayavuz’un  anıları Prof. Dr. Zehra ASLAN tarafından derlenerek yayına kazandırıldı.

Eserde yer alan anılar, partiler arası siyasi ilişkilere ve dönemin sosyal, kültürel ve ekonomik yaşantısına ayna tutmaktadır.  Adnan Menderes ile diyaloglar, parti içi çekişmeler ve tartışmalar, dönemin siyasileriyle ilgili ilginç anılar ve tespitler, yaşanan zorluklar, köy kahvelerinde yapılan siyasi toplantılardan hatiplerin üsluplarına kadar birçok ayrıntı, gözlemci olan Karayavuz’un anılarında hayat bulmaktadır.

Hatıratın ilginç kısmı; Yassıada, Kayseri, Sultanahmet ve Toptaşı Cezaevleri ile ilgili verilen bilgilerdir. Bu süreçlerin bilinmeyen ve daha önce değinilmemiş birçok yönünü ayrıntılarıyla bulabileceğiniz eser, Cumhuriyet Dönemi’nde bilhassa siyasi tarihle ilgili çalışmalara kaynak olacağı gibi meraklısını da tarih yolculuğuna çıkaracaktır.

Okuyucular bu esere, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığının genel ağ sayfasından (http://www.atam.gov.tr/) ve satış bürolarından ulaşabilirler.

Kaynak: https://www.iha.com.tr/ankara-haberleri/demokrat-parti-trabzon-milletvekili-karayavuzun-anilari-kitap-oldu-2763064/