“Uluslararası Boyutlarıyla Kıbrıs Meselesi ve Geleceği” Uluslararası Sempozyumu (11-13 Aralık 2014 / KKTC)-DUYURU III


“Uluslararası Boyutlarıyla Kıbrıs Meselesi ve Geleceği” Uluslararası Sempozyumu (11-13 Aralık 2014 / KKTC)-DUYURU III

28 Haziran 2023

DUYURU IV

T.C. Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Atatürk Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATUM) iş birliğinde 11-13 Aralık 2014 tarihlerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlenecek olan “Uluslararası Boyutlarıyla Kıbrıs Meselesi ve Geleceği Uluslararası Sempozyumu”  programı ekte sunulmuştur.

Tüm katılımcıların konaklama ve seyahat giderleri Merkezimiz ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğünce karşılanacak olup, otel rezervasyonları yapılmış durumdadır. Otel bilgileri aşağıda yer almaktadır. Sayın katılımcıların seyahat programı Merkezimizce görevlendirilen turizm firmasınca  yürütülmektedir. Otele en erken giriş 10 Aralık- en geç ayrılış 14 Aralık  2014 tarihinde olacak şekildedir.

 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giriş için  mutlaka Nufus Cüzdanı bulundurulması  gerekmektedir.

Sempozyumda  buluşmak dileğiyle…

Saygılarımızla,

Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı

SEMPOZYUM PROGRAMI

SEMPOZYUM DAVETİYESİ

     OTEL BİLGİLERİ

ARKIN PALMBEACH HOTEL

Nadir Yolu, Deve limanı

Magosa / KKTC

Tel: +90 (392) 366 20 00

Fax: +90 (392) 366 20 02

WWW.arkinpalmbeach.com

“ULUSLARARASI BOYUTLARIYLA KIBRIS MESELESİ VE GELECEĞİ” ULUSLARARASI SEMPOZYUMU

(11-13 Aralık 2014 /KKTC)

SEMPOZYUM DUYURUSU

T.C. Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Atatürk Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATUM) iş birliğinde 11-13 Aralık 2014 tarihlerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde “Uluslararası Boyutlarıyla Kıbrıs Meselesi ve Geleceği”  konulu uluslararası bir sempozyum düzenlenecektir.

Bilindiği üzere Kıbrıs meselesinin tarihi yaklaşık 100 yılı aşkın bir sürece dayanmaktadır. 1950’lerin ortalarından itibaren uluslararası bir nitelik kazanan Kıbrıs meselesi 1964’te Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün adaya konuşlandırılmasıyla farklı bir boyuta taşınmıştır. Böylece adada önceleri sadece İngiliz askerinin varlığı belirgin bir bölünmüşlük yaratırken, son yarım yüzyıldır BM Barış Gücü de bu bölünmüşlüğü sürdürmüştür. 1974 yılında Türkiye Cumhuriyeti tarafından gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekâtı üzerinden 40 yıl geçmesine rağmen bugüne kadar adanın bölünmüşlüğünün kaldırılması için harcanan çabalar olumlu bir sonuç vermemiştir.

BM Genel Sekreterliği döneminde konuya ilişkin bir çözüm planı hazırlayan Kofi Annan adadaki iki toplumlu ve bölünmek üzere olan yapıyı federe bir devlet çatısı altında birleştirmek üzere kendi adıyla anılan planı ortaya koymuş, plan uzun süreçler içinde yapılan zorlu müzakereler sonucunda toplamda 5 defa yeniden yazılmıştır. Son hali ise 2004 yılında adanın iki tarafında eş zamanlı olarak halk oylamasına sunulmuş ve söz konusu iki kesimli federe devlet yapısını öngören plan Kıbrıs Rum kesimi tarafından %75 oy oranıyla reddedilirken, Türk tarafınca %64 oy oranıyla kabul edilmiştir.  Referandum sonrasında ortaya çıkan tablo uluslararası siyasi platformlarda tartışmalara yol açmış;  Planın sahibi  başta olmak üzere dünya kamuoyunda Kıbrıs konusundaki müzakerelerin durduğu ve durumun çözümsüz olduğu kanısı oluşmuştur. Bundan 10 yıl sonra yani 2014 yılı başlarında KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve GKRY lideri Nicos Anastasiades arasında müzakereler BM himayesinde yeniden başlamıştır.

Öte yandan, Kıbrıs meselesinin ada içinde yarattığı anlaşmazlıkların uluslararası düzeye ulaşması Türkiye ve Yunanistan’ın dış politikalarında da dönüşümler yaşanmasına yol açmış, özellikle Türkiye’nin AB ile olan ilişkilerini zaman zaman etkilemiştir.

Bu bağlamda düzenlenecek olan sempozyumda Kıbrıs meselesinin yukarıda çizilen çerçevede siyasi, sosyal ve ekonomik yönlerini de içerecek şekilde uluslararası boyutlarıyla incelenmesi amaçlanmaktadır.

Kıbrıs konusunda çalışan yerli ve yabancı akademisyenler ve araştırmacıların bir araya gelmesine vesile olacak bu sempozyumun, yeni bilgi üretimine katkı sağlaması ve Kıbrıs meselesine ışık tutması beklenmektedir.

 Aşağıda, sempozyumda yer alması planlanan bazı başlıklar sunulmuştur. Bildiri konuları bu başlıklarla sınırlı değildir. Sempozyumun genel çerçevesine uyulması ve konu dışına çıkılmaması şartıyla, farklı başlıklarda da tebliğ sunulabilir.

Sempozyum Alt Başlıkları

  • Kıbrıs Meselesinin Tarihsel Boyutu
  • 50. Yıldönümü Vesilesiyle Johnson Mektubu
  • Uluslararası Teşkilatlar Ve Kıbrıs Meselesi, BM, NATO, AB, İslam İşbirliği Teşkilatı
  • Belgelerle Kıbrıs Barış Harekâtı
  • Askeri Açıdan Kıbrıs Meselesi
  • Uluslararası Hukuk Çerçevesinde Kıbrıs Meselesi
  • Siyasi, Ekonomik ve Sosyal Yönleriyle KKTC
  • Uluslararası Enerji Politikaları ve Kıbrıs Meselesi
  • Kıbrıs Meselesinin Günümüze Yansımaları

Sempozyuma katılmanızı bekler, saygılar sunarız.

T.C. Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı – Doğu Akdeniz Üniversitesi Atatürk Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATUM)

INTERNATIONAL SYMPOSIUM ON THE CYPRUS ISSUE AND ITS FUTURE WITH INTERNATIONAL ASPECTS

SEMPOZYUMA KATILIM KOŞULLARI

SEMPOZYUM KURULLARI

KATILIM FORMU PARTICIPATION FORM

SEMPOZYUM TAKVİMİ

SEMPOZYUM AFİŞİ