“Türkiye-Romanya İlişkileri: Geçmiş ve Günümüz Uluslararası Sempozyumu” Gerçekleştirildi


“Türkiye-Romanya İlişkileri: Geçmiş ve Günümüz Uluslararası Sempozyumu” Gerçekleştirildi

24 Haziran 2023

Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı ile Köstence Ovidius Üniversitesi Tarih Fakültesi iş birliğinde düzenlenen “Türkiye-Romanya İlişkileri: Geçmiş ve Günümüz Uluslararası Sempozyumu” Romanya’nın Köstence kentinde 04-05 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Sempozyumun 4 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirilen açılış töreni; Köstence Başkonsolosu Uygar Mustafa SERTEL, Ovidius Üniversitesi Rektör Vekili Diane VANCEA, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof.Dr. Mehmet Ali BEYHAN, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlhan YERLİKAYA, TİKA Bükreş Program Koordinatörü Hacı Ahmet DAŞTAN, Köstence Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Ramazan YILMAZ ve diğer protokol üyeleri ile akademisyenlerin katılımıyla icra edildi.

Açılış töreni, Köstence Ovidius Üniversitesi Tarih Fakültesi Dekanı Emanuel PLOPENAU’nun sempozyuma yurt içi ve yurt dışından gelen katılımcıları selamlamasıyla başladı. Ev sahibi üniversitenin Rektör Vekili Diane VANCEA ise Dobruca’nın Türk ve Rumen halklarına birlikte uyum içinde örnek birçok kültürlülük modeli teşkil etmesinden dolayı Köstence Ovidius Üniversitesi’nin böyle bir çalışmanın yapılması için en uygun ortam olduğuna vurgu yaptı. Köstence Başkonsolosu SERTEL de katılımcıları selamlamasının ardından Romanya’nın kurulan ilk on beş Türk temsilciliği arasında yer aldığını dile getirerek soydaşların iki ülke arasında köprü vazifesi gördüğüne dikkat çekti. SERTEL ayrıca katılımcılara ülkelerine döndüklerinde bu çalışmalarını üniversitelerine yayarak Dobruca’nın bilinirliğinin artırılmasına yönelik dileklerini bildirdi. Son olarak sözü alan Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı BEYHAN, iki ülke arasındaki ortak tarihî bağlara değinerek Romanya’nın bağımsızlığını kazanmasının ardından da süregelen iyi komşuluk ilişkilerini başbakan/dışişleri bakanı düzeyinde ziyaretler, Balkan Antantı, Kral Carol’un Türkiye ziyareti ve günümüzde de her alanda artan ilişkiler çerçevesinde örneklendirdi ve ev sahipliğinden dolayı Ovidius Üniversitesi’ne teşekkürlerini iletti.

Romanya televizyon kanalı Antena 1’e röportaj veren BEYHAN gerçekleşen bu sempozyumun iki ülke ilişkileri açısından önemine vurgu yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından “Türkiye-Romanya İlişkileri” ana konusuyla bir açılış oturumu icra edilmiştir. Açılış oturumunda Romanya Akademisi “N. İorga” Tarih Enstitüsü Müdür Yardımcısı İleana CÂZAN, Emekli Büyükelçi Prof.Dr. Ali Engin OBA ve Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Neşe ÖZDEN verdikleri değerli bilgilerle iki ülke arasındaki ilişkilere ışık tuttular.

Aynı gün içerisinde Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı BEYHAN, Başkan Yardımcısı Nihat BÜYÜKBAŞ ve Doğu Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi Doç.Dr. Hasan CİCİOĞLU’ndan oluşan bir heyet Köstence Başkonsolosu SERTEL’i makamında ziyaret etti.

Açılış oturumunun ardından iki gün süreyle üç salonda gerçekleştirilen oturumlar ile dünyanın farklı yerlerinden akademisyen ve uzmanlar fikir alışverişinde bulundular. Bu çerçevede Türkiye ve Romanya ilişkileri tarihî, siyasî, diplomatik, ekonomik, sosyal ve kültürel boyutlarıyla tartışılarak bu ilişkilerin daha ileri seviyelere taşınmasının yolları arandı.

Sempozyum programı, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı BEYHAN ve Ovidius Üniversitesi Tarih Fakültesi Dekanı PLOPENAU’nun sempozyuma dair genel değerlendirmelerde bulundukları kapanış oturumu ile neticelendirildi. Kapanış oturumunda BEYHAN ve PLOPENAU tüm katılımcılara ve sempozyumda emeği geçenlere teşekkürlerini sundu.

Sunulan bildiriler kitap haline getirilecek ve genel ağ sayfamızdan kamuoyunun istifadesine sunulacaktır.

Haber için tıklayınız.