Tataristan Cumhuriyeti İlimler Akademisi ile İş Birliği Protokolü imzalandı.


Tataristan Cumhuriyeti İlimler Akademisi ile İş Birliği Protokolü imzalandı.

24 Haziran 2023

ATATÜRK ARAŞTIRMA MERKEZİ VE TATARİSTAN CUMHURİYETİ İLİMLER AKADEMİSİ ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Atatürk Araştırma Merkezi ve Tataristan Cumhuriyeti İlimler Akademisi Ş. Mercani Tarih Enstitüsü arasında iki kardeş halk arasındaki daimî bilimsel iş birliğinin kurulması ve bunun etkin bir biçimde sürdürülmesi için Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da beş yıl geçerli olacak olan “Bilimsel İş Birliği Protokolü” imzalandı.

Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali BEYHAN ve Tarih Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. R.S. HAKİMOV’un imzaladığı protokolle tarih ve kültür bakımından kardeş iki halk arasındaki bağın güçlendirilmesi adına ortak hareket etme kararı alındı.

Protokol gereği; ortak bilimsel kongre, konferans, sempozyumlar tertip edilecek, kurumlar arası ortak araştırma projeleri üretilip uygulanacak, “Tatarlar” kitabı Türkçeye çevirilecek, her iki taraf yayınları arasından seçecekleri bilimsel çalışmalarını Türkiye Türkçesi ve Tataristan Türkçesi ile yayımlayacaktır.

İki halk için önem arz eden güncel bilimsel, siyasî, ekonomik konularda bilimsel platformlarda ortak araştırmalar yapacaklardır. Bu bağlamda Eskişehir’de “Türk-Tataristan Tarihî Bağları” konulu bir sempozyum planlanmaktadır. Sempozyum neticesinde sunulan bildiriler ve alınan ortak kararlar kitap olarak basılıp kamuoyunun istifadesine sunulacaktır.

Protokolün ardından Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı BEYHAN ve Başkan Yardımcısı Nihat BÜYÜKBAŞ, Türkiye Cumhuriyeti Kazan Başkonsolosu Turhan DİLMAÇ’a ziyarette bulundular. İmzalanan protokolün önemine değinilen ziyarette, bilimsel etkinliklerle ilgili ortak zemin için fikir teatisinde bulunuldu.

Çalışma ziyaretinin Tataristan basınına yansımaları için bakınız:

1. haber

2. haber

3. haber