Sykes-Picot Gizli Antlaşmasının 100. Yılında Ortadoğu Ve Türkiye Kitabı Okuyucuyla Buluştu


Sykes-Picot Gizli Antlaşmasının 100. Yılında Ortadoğu Ve Türkiye Kitabı Okuyucuyla Buluştu

25 Haziran 2023

Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile “Sykes-Picot Gizli Antlaşmasının 100. Yılında Ortadoğu ve Türkiye” konulu uluslararası bir sempozyum düzenledi. Sempozyumda sunulan bildiriler kitap haline getirilerek okuyucularla buluştu.

Ortadoğu bölgesi geçmiş dönemlerde olduğu gibi 20. yüzyılın başlarından itibaren de yoğun rekabet ve çatışma sürecinden geçmektedir. Bu bölgenin merkezinde yer alan Türkiye, izlediği politikalar ile hem bölgeyi etkilemiş, hem de yaşanan tarihi gelişmelerden etkilenmiştir. Bu bağlamda, yüz yılı aşkın süre içinde Türkiye’nin Ortadoğu ile ilişkilerini dönemlerine göre tanımlamak,  bu ilişkilerin tarihi boyutlarını ve zaman içinde geçirdiği değişimleri ortaya koymak, Ortadoğu’nun son yüz yıl içinde toplumlar ve devletler düzeyinde geldiği noktayı anlayabilmek adına katkı sağlayacak bilgilerin yer aldığı kitap okurların beğenisine sunulmuştur.

100 yıl sonra bugün, yine bu kadim coğrafyada yakılan ve sürekli beslenen ateşin etkilerinin devam ettiği ortamda bu kitabın yayımlanmış olması son derece büyük bir öneme sahiptir. Çünkü bu eser Türkiye’nin bölge ile ilişkilerinin belirlenmesinde üretilecek politikalara kaynak teşkil edecek bilimsel verileri sağlayacak niteliktedir.

Yüz yıl önce bölgede yaşanan gelişmeleri uluslararası ilişkiler açısından ele alan bu eser özenle hazırlanmıştır.  738  sayfadan oluşan bu önemli eser, Merkezin Balgat adresindeki Başkanlık binasında ve Kızılay Kitap Satış Bürosu’nda satışa sunulmuştur. Ayrıca emagaza-atam.ayk.gov.tr üzerinden kitaba sahip olunabilmektedir.