Mudanya Mütarekesi’nin 100. Yılı Uluslararası Sempozyumu Yapıldı.


Mudanya Mütarekesi’nin 100. Yılı Uluslararası Sempozyumu Yapıldı.

30 Haziran 2023

Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı, Bursa Uludağ Üniversitesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde düzenlenen “Mudanya Mütarekesi’nin 100. Yılı Uluslararası Sempozyumu”nun açış törenleri 11-12 Ekim 2022 tarihlerinde Mudanya Mütarekesi Evi Müzesi’nde yapıldı.

Sempozyumun 11 Ekim’de yapılan açışına; Bursa Valisi Yakup CANBOLAT, Mudanya Kaymakamı Ayhan TERZİ,  Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Yüksel ÖZGEN, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ, Mudanya Belediye Başkanı Hayri TÜRKYILMAZ, İsmet İNÖNÜ’nün kızı İnönü Vakfı Başkanı Özden İNÖNÜ TOKER ile il ve ilçe protokolü katıldı.

İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından Mudanya Kaymakamı Ayhan TERZİ, Bursa Valisi Yakup CANBOLAT, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Alinur AKTAŞ, Mudanya Belediye Başkanı Hayri TÜRKYILMAZ birer açış konuşması yaptı.

Program, Mudanya ilçe okullarının hazırladığı folklor gösterisi ve Mudanya Mütareke Evi Müzesi’nin gezilmesiyle devam etti.

Öğleden sonra Prof. Dr. Cafer ÇİFTÇİ başkanlığında Prof. Dr. Sevtap DEMİRCİ, Prof. Dr. Şerife Bige SÜKAN, Prof. Dr. Mevlüt ÇELEBİ ve Doç. Dr Esra ÖZSÜER katılımıyla Açış Paneli yapıldı.

12 Ekim 2022 tarihinde Bursa Uludağ Üniversitesinde yapılan açış törenine ise Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saim KILAVUZ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Feridun YILMAZ, Bursa Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Faktültesi Dekanı Prof. Dr. Cafer ÇİFTÇİ, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Yüksel ÖZGEN ile katılımcı ve öğrenciler katıldı.

İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tanıtım filmi izlendi. Tanıtım filminin sonrasında Fen- Edebiyat Faktültesi Dekanı Prof. Dr. Cafer ÇİFTÇİ, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saim KILAVUZ, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Yüksel ÖZGEN açış konuşmalarını yaptılar.

2 gün boyunca 4 salonda 29 bilim insanının bildirilerini sunduğu sempozyum; Prof. Dr. Cafer ÇİFTÇİ, Prof. Dr. Behçet Kemal YEŞİLBURSA ve Doç. Dr. Celil BOZKURT’un yaptığı Değerlendirme Oturumu ile sona erdi.