Milli Mücadelede Giresun Paneli Yapıldı.26 Haziran 2023

Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Cezmi Eraslan, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, meseleleri ve başarıları şahsileştirmekten ziyade millete mal etme ve bir ekip adamı olma anlayışı içinde olmuştur” dedi.

Prof. Dr. Eraslan, Giresun Üniversitesince Güre Yerleşkesi Konferans Salonu’nda düzenlenen ”Milli Mücadelede Giresun” panelinde, TBMM’nin büyük komutan Mustafa Kemal Atatürk’e şükranlarını ifade etmek üzere ”Gazi” unvanı ve ”Mareşal” rütbesi verdiğini hatırlattı.

Büyük Önder’in milletine ve ordusuna bu vesile ile yayınladığı mesajında, bu coğrafya üzerinde ilelebet birlik ve beraberlik içinde yaşamanın işaretlerini de verdiğini belirten Prof. Dr. Eraslan, ”Bu süreçte Gazi, ordunun her kademesine, Türk milletinin bu toprak üzerindeki bekasına yaptığı katkılardan dolayı teşekkür etmiştir. Her savaştan sonra devlet başkanına verilen her unvanın da ötesinde, aslında bu unvanın milletin varlık yokluk katkı noktasına verilmesi gerektiğini de yüce meclisimiz ve Gazimiz net bir şekilde ortaya koymuştur” dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün meseleleri ve başarıları şahsileştirmekten ziyade millete mal etme ve bir ekip adamı olma anlayışı içinde olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Eraslan, şunlari kaydetti:
”Gazi, neferlere hitap ederken her zaferin en büyük payının onlara ait olduğunu söyler. Kendisinin sadece o büyük başarıya imza atmış ordunun komutanı olarak konuşması, cümlenin bir yerinde geçer. Ama ordu kademesinin her aşaması özellikle neferler, bu açıdan son derece önemlidir.

Bu sadece burada vurgulanan bir husus değildir. Gazi, Çanakkale’de Conkbayırı’ndan Anafartalar’a, sonraki aşamalara geçişinde de kazanılan her başarının ve kendisinin aldığı her rütbenin arkasında, kendisine o başarıyı sağlayan neferlerine teşekkür etmiştir.”
GİRESUN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. ÖZTÜRK
Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Metin Öztürk ise Osman Bey, Ertuğrul Gazi, Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman neyse Atatürk’ün de Türk tarihinin altın sayfalarında yer alan mümtaz bir şahsiyet olduğunu belirtti. Genç neslin atasını tanıması ve tarihini iyi bilmesi gerektiğini vurgulayan Öztürk, söyle devam etti:
”Eğer genç nesil atasını ve tarihini bilmez, atasına ve tarihine sahip çıkmaz ise başkalarının kendilerine göre anlattığı tarihin önünde rüzgara kapılmış bir yaprak gibi olur. Türk tarihini bilmek, Türk tarihinden ilham almak demektir. Daha büyük işleri yapma gücünü kendinde görmek, öz güvenini kazanmak demektir. Eğer birileri Türk tarihini anlatmıyorsa, birileri Mustafa Kemal’e sahip çıkmamızı engelleyici doğrudan ve dolaylı bir çaba içerisine giriyorsa biliniz ki bunlar Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği konusunda maksatlı birtakım politikalar içinde olan mihraklardır.”
Panele, Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Erhan Güder, üniversitenin akademik ve idari personeli ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: http://www.yesilgiresun.com.tr/haber_detay.asp?haberID=5348