Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde MillÎ Egemenlik Konferansı Yapıldı.


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde MillÎ Egemenlik Konferansı Yapıldı.

30 Haziran 2023

Atatürk Araştırma Merkezi, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi ve Kıbrıs Batı Üniversitesi iş birliğinde Türkiye Büyük Millet Meclisinin Açılışının 103. Yıl Dönümü Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Millî Egemenlik Konferansı’’ 26 Nisan 2023 tarihinde saat 10.00’da Kıbrıs Batı Üniversitesinde, aynı gün saat 14.00’te ise Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi.

Konferansa Atatürk Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yüksel ÖZGEN’in yanı sıra ASBÜ Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi Rektörü Prof. Dr. Enver ARPA,  Atatürk Araştırma Merkezi Bilim Kurulu Üyeleri Doç. Dr. Hasan CİCİOĞLU ve Prof. Dr. Ali SATAN ile akademik personel ve öğrenciler katıldı.

Programlar İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tanıtım filminin izlenmesiyle başladı. KIBÜ’de düzenlenen programda Atatürk Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yüksel ÖZGEN; Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi’nde yapılan programda ise Atatürk Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yüksel ÖZGEN ile ASBÜ Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi Rektörü Prof. Dr. Enver ARPA birer açış konuşması yaptılar. Konuşmaların akabinde Atatürk Araştırma Merkezi Bilim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Ali SATAN ve Atatürk Araştırma Merkezi Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Hasan CİCİOĞLU “Millî Egemenlik” konulu konferanslarını verdiler.

Program Atatürk Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yüksel ÖZGEN ve heyetinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin TATAR’ı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Zorlu TÖRE’yi ziyaretiyle sona erdi.