Kurtuluş ve Kuruluşun Sembol Kenti İzmir konulu II.Uluslararası Tarih Sempozyumu


Kurtuluş ve Kuruluşun Sembol Kenti İzmir konulu II.Uluslararası Tarih Sempozyumu

27 Haziran 2023

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü ile Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Uygulama Merkezi işbirliğinde 26-28 Eylül 2012 tarihlerinde İzmir’de “Kurtuluş ve Kuruluşun Sembol Kenti İzmir” konulu 2. Uluslararası Tarih Sempozyumu düzenlendi.

Sempozyum 26 Eylül 2012 saat 10:30’da Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi’nde açılış töreniyle başladı. Ege Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof.Dr. Mehmet Ersan, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hasan MERT, Atatürk Araştırma Merkezi Başkan Vekili Zeki Eraslan ve Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Silkü birer açılış konuşması yaptılar.

 Rektör Yardımcısı Silkü, İzmir’in direnç kenti olmasından bahsetti ve bugün burada faaliyette bulunan üniversitelerle iş birliği halinde İzmir için çalışılmasından mutluluk duyduğunu dile getirdi.

 Atatürk Araştırma Merkezi Başkan Vekili Zeki Eraslan yaptığı konuşmada; “İzmir’in birçok açıdan önemli bir konuma sahip olduğunu belirtti. Yunanlıların yaptığı işgali protesto etmek için yurdun dört bir yanından gelen gençlerin yakalarının üzerinde “İzmir Kalbimizdir” yazan beyaz rozetlerle protesto mitingi düzenlediklerine dikkat çeken Eraslan, Ordumuzun maddi imkânsızlıklarına rağmen halkımızın manevi gücünün son derece yerinde olduğuna vurgu yaptı. İzmir’in kurtuluşunu İstiklal Savaşı’nın son halkası olarak değerlendiren Eraslan, “bunlarla beraber İzmir Sanayi, Ticari, Tarım, Turizm şehri olması yanında dokuz üniversiteye sahip bir bilim kentidir. “Daha iyi bir dünya için yeni yollar/ Herkes için sağlık” temasıyla Expo-2020 adayı İzmir, bunu elde ettiği takdirde küresel çapta marka kent haline gelecektir” şeklinde sözlerini tamamladı.

 23 üniversite ve 7 ülkeden 45 akademisyenin  bildirileri ile katıldıkları Sempozyumun oturumları ise Ziraat Fakültesi D Blok Feyzi Önder Konferans Salonu’nda devam etti.

Atatürk Araştırma  Merkezi Başkan V. Sayın Zeki Eraslan’ın  Sempozyum açılışında yaptığı konuşmanın tam metni

Sempozyum Programı