İsmet ÜZEN ve Yüksel ÖZGEN’in ‘BİR MİLLETİN ATASINA VEDASI’ isimli kitabı Merkezimiz yayınları arasında çıkmıştır.


İsmet ÜZEN ve Yüksel ÖZGEN’in ‘BİR MİLLETİN ATASINA VEDASI’ isimli kitabı Merkezimiz yayınları arasında çıkmıştır.

27 Haziran 2023

BİR MİLLETİN ATASINA VEDASI

İsmet ÜZEN – Yüksel ÖZGEN

Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938 yılında vefat etmesine rağmen asıl cenaze töreni Milli Yas günü olarak kabul edilen 21 Kasım 1938 günü tüm yurtta yapılmıştır. Cenaze töreni programı öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere iki kısımda gerçekleştirilmiştir. Ankara’daki resmi program da radyo aracılığı ile Türkiye’nin her yerinden takip edilmiştir.

Bu çalışmada, 21 Kasım 1938 günü Türkiye’nin çeşitli il, ilçe, nahiye ve köylerinde yapılan bazı cenaze törenleri hakkında bilgi vermektedir. Cenaze törenlerinde yapılan konuşmalar ve okunan şiirler Türk milletinin Atasına olan duygu ve düşüncelerini açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Bu konuşmalarda, Atatürk’ün ölümünden duyulan derin üzüntü, Cumhuriyetin on beş yıl içindeki kazanımları, Atatürk’ün sadece Türk milletine değil dünyaya örnek bir lider olduğu ifade edilmiştir.

Ayrıca, bu konuşmalarda Atatürk’ün kahramanlığı, aklın, bilimin, dehanın, inkılapçılığın ve devlet adamlığının tarihteki en büyük örneği olduğu anlatılmıştır.

Yurt genelinde yapılan Atatürk’ün cenaze törenlerindeki konuşmalar, okunan şiirler ve hatta cenaze töreni meydanlarından yansıyan fotoğraf kareleri O’nun milleti tarafından ne kadar çok sevildiğini göstermektedir.