İstiklal Marşının Kabulünün 100. Yılı: Türk Kültür Coğrafyasında İstiklal Mücadeleleri Paneli


Özet

İstiklal Marşı’nın Kabulünün 100.Yılı: Türk Kültür Coğrafyasında İstiklal Mücadeleleri etkinliğini sempozyum sınırları çerçevesinde Ankara’da yüz yüze gerçekleşmesi için gayret sarf ederek planladık. Ancak geçtiğimiz yıl dünya genelinde büyük sağlık sorunlarına sebep olan covid ve de sempozyum için yeterli nicelikte başvuruya ulaşılamaması nedeni ile Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı ve Gazi Üniversitesi Rektörlüğü ile etkinliğimizi panele dönüştürerek çevrimiçi olarak gerçekleştirme kararı aldık. Temennimiz siz değerli bilim insanları ve araştırmacılar ile yüz yüze bir araya geleceğimiz geniş kapsamlı bilimsel etkinlikleri en kısa sürede gerçekleştirmektir.

19. yüzyılın sonlarından günümüze kadar Türk dünyasında meydana gelen istiklal mücadelelerinin Azerbaycan, Kırgızistan, Arnavutluk özelinde ele alınacağı; Millî kimlik, İstiklal Marşı, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları gibi konulara panel sınırları çerçevesinde değinileceği bugünkü bilimsel etkinliğimizin bundan sonraki çalışmalar için ilham verici olmasını temenni eder, katılımcılara başarılar dilerim.

Son olarak,

Değerli bilim insanlarının katılımları ile bu panelin gerçekleşmesi için Atatürk Araştırma Merkezine gerekli yardım ve desteği sağlayan Gazi Üniversitesi Rektörlüğüne şükranlarımızı sunarız. Ayrıca, ilgi ve uzmanlık alanlarına göre bildiri hazırlayarak panelde sunan değerli katılımcılara, Sempozyum Düzenleme ve Bilim Kurulunun değerli üyelerine, oturumları yöneten sayın oturum başkanlarına, Atatürk Araştırma Merkezi çalışanlarına ve değerli dinleyicilere teşekkür eder, düzenlenecek başka bir etkinlikte birlikte olmak dileğiyle saygılar sunarım.

Künye

Yazar : Dr. Aynur Yavuz AKENGİN
ISBN : 978-975-17-5358-8
Basım Yılı : 2022
Yayın No : 530
Basım Yeri : Ankara
Dili : Türkçe
İnceleyenler : Prof. Dr. Ali ASKER, Prof. Dr. Fatma AÇIK, Prof. Dr. Sebahattin ŞİMŞİR
Yay. Hazırlayan : Uzm. Aynur YAVUZ AKENGİN
Grafik Tas. : Selen KUYUCU
Deneme : Test

 

İçindekiler


ATATÜRK DÖNEMİNDE BOLU’DA ZAFER BAYRAMI KUTLAMALARI (1923-1938)
Doç. Dr. Erol EVCİN
İSTİKLAL MARŞI’NIN BESTESİ ÜZERİNE HAYAT DERGİSİNDEKİ GÖRÜŞLER
Öğr. Gör. Ali AKYILDIZ
ERKEN CUMHURİYET DÖNEMİ SÜRELİ ÇOCUK YAYINLARINDA MİLLİ KİMLİK İNŞASININ ÖNEMLİ SEMBOLLERİ: VATAN MİLLET KAVRAMLARI, BAYRAK VE ULUSAL MARŞ
Öğr. Gör. Sevcan BAŞBOĞA ÖZEN
ARNAVUT MİLLİYETÇİLİĞİ VE KOSOVALI KİMLİĞİ
Arş. Gör. Hakan DUMLU
AZERBAYCAN GAZETESİNDE İSTİKLAL MÜCADELESİ YÖNLENDİRMELERİ
Doç. Dr. Sezen KILIÇ
AZERBAYCAN BASIN TARİHİNDE İSTİKLAL MÜCADELELERİ
Dr. Aynura HUSEYNOVA
KIRGIZ HALKININ BAĞIMSIZLIK İSYANI: 1916 ÜRKÜN
Doç. Dr. Murat KÖYLÜ / Dr. Murat KÜTÜKÇÜ
Açılış Konuşması
Prof. Dr. Mehmet Ali ÇAKMAK
Gazi Üniversitesi, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü
Açılış Konuşması
Doç. Dr. Yüksel ÖZGEN
Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı