“Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi ve Millî Mücadele’de Ankara”  Başlıklı Konferans Düzenlendi.


“Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi ve Millî Mücadele’de Ankara”  Başlıklı Konferans Düzenlendi.

29 Haziran 2023

Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı tarafından Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 102. yıl dönümü münasebetiyle 27 Aralık 2021 tarihinde Türk Dil Kurumu Konferans Salonu’nda “Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi ve Millî Mücadele’de Ankara” başlıklı bir konferans düzenlendi.

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımızın okunması ile açılışı yapılan programa, Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu saz sanatçıları tarafından  icra edilen “Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar” isimli müzik dinletisi ile devam edildi.

Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Yüksel ÖZGEN’in selamlama konuşmasını yaptığı etkinlikte,  Prof. Dr. Hikmet ÖZDEMİR tarafından “Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi ve Millî Mücadele’de Ankara” başlıklı bir konferans verildi.

Prof. Dr. ÖZDEMİR konferans çerçevesinde, Mustafa Kemal Paşa’nın Anadolu’da yaptığı tarihî yolculuğun lojistik imkânları, yolculuk boyunca kamuoyu oluşturmak için halkla ilişkiler bağlamında neler yaptığı, varılan yerlerde geçici veya süreli konaklama, güvenlik ve iletişim vb. ihtiyaçların nasıl sağlandığı, yol güzergâhında nasıl karşılandığı Ankara’ya gelirken Kayseri, Kırşehir ve Kaman’dan nasıl uğurlandığı konusunda yaşananları detaylı olarak dinleyicilere aktardı.

Anadolu’daki yolculuğunu Mustafa Kemal Paşa’nın kariyerindeki en uzun ve en zor yıl olarak değerlendiren ÖZDEMİR, Mustafa Kemal Paşa’nın bu süreçte millî irade vurgusuna, iletişim ve  teşkilatlanmadaki üstün kabiliyetine dikkat çekti.