Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Tarafından Bilim Kurulları Çalıştayı Düzenlendi.


Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Tarafından Bilim Kurulları Çalıştayı Düzenlendi.

29 Haziran 2023

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından 11-12 Aralık 2021 tarihlerinde Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Konferans Salonu’nda Bilim Kurulları Çalıştayı düzenlendi. Çalıştaya; Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu, Atatürk Araştırma Merkezi ve Atatürk Kültür Merkezinin Bilim Kurulu Üyeleri katıldı.

Çalıştay, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Yüksek Kurum ve bünyesindeki Kurumların faaliyetlerini anlatan tanıtım filminin ardından, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU açılış konuşması gerçekleştirdi. Prof. Dr. HEKİMOĞLU konuşmasına, Atatürk’ü ve şehitlerimizi anarak başladı. HEKİMOĞLU ayrıca, Komisyon ve Kollardan beklentilerini dile getirdi.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Zeki ERASLAN, Yüksek Kurumun ve bünyesinde bulunan kurumların teşkilat yapısı ve işleyişleri hakkında bilgi verdi.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Yüksel ÖZGEN ise, bütünleşik bilgi sistemi ve bilimsel çalışmaların koordinasyonuyla ilgili bilgiler sundu.

Açılış programının sonrasında, Bilim Kurulu Üyelerinin  toplantılarına geçildi. Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığının Bilim Kurulu toplantısı, Doç. Dr. Yüksel ÖZGEN’in konuşmasıyla başladı. Doç. Dr.  ÖZGEN öncelikle, programın genel planı hakkında bilgiler verdi. ÖZGEN, Kurumumuz tarafından 2021 yılında yapılan ve 2022’de yapılması planlanan faaliyetleri aktardı.

Toplantıda Bilim ve Uygulama Kolunun Komisyon ve Çalışma Grupları kurularak başkan ve üyeleri belirlendi. Toplantının 2. gününde ise, 2022 yılında yapılması öngörülen çalışmalar ve 2022 yılı bilimsel çalışma programı belirlendi.

Bilim Kurulları Çalıştayı’nın Kapanış Oturumu, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU’nun değerlendirme konuşmasıyla başladı. HEKİMOĞLU’nun ardından Türk Dil Kurumu Başkanı Gürer GÜLSEVİN, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Yüksel ÖZGEN, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol ÇETİN ve Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki ERASLAN değerlendirme konuşmalarını yaptı.

Konuşmalardan sonra Atatürk Kültür Merkezi Bilim Kurulu Üyelerinden Prof. Dr. Cenk GÜRAY ve Prof. Dr. Murat Salim TOKAÇ tarafından müzik dinletisi icra edildi.