Atatürk hakkında dev ansiklopedi hazırlığı26 Haziran 2023

ATATÜRK Yüksek Kurumu, Mustafa Kemal Atatürk hakkında önemli bir eksiği gidermek için çalışmalarına hız verdi. Kurum Başkanı Sadık Tural, ansiklopedinin en son bilgilerle donanmış iki ciltten oluşacağını açıkladı.

Beş yıl önce Atatürk Yüksek Kurumu Başkanlı yanında ATAM’a (Atatürk Araştırma Merkezi) vekálet ettiği dönemde bu fikri gündeme getirdiğini belirten Tural, şunları söyledi:

“Bu konuda resmi yazılar yazdım, kararlar alınmasını sağladımsa da sonuç almak mümkün olmadı. 2007 yılında bu çalışmanın yeniden hızlandırılmasını gündeme getirdim. 2007 yılının Ekim ayının ilk haftasında da işin başına geçerek çalışmalara hız kazandırdım. Evinizde istediğiniz her soruya temel bilgiler ölçeğinde cevap veren iki ciltlik bir kitabın bulunmasını istemez misiniz? İnce, fakat sözlük káğıdı dediğimiz özel káğıda diğer tarafı görünmeyecek kadar farklı bir özelliğe basılacak 2200 sayfalık iki ciltlik bizim Türkçe Sözlük’ün boyutlarında çift sütun bir başvuru kitabı.

ÖZEL YÜRÜTME KURULU

Ansiklopedinin bir Yürütme Kurulu var. Ben Başkanlığı (trafik müdürlüğü sayınız) üstlendim. Utkan Kocatürk Hoca, Başkan Yardımcısı, Hüseyin Ağca Hoca ise, Genel Sekreter. Gülseren Akalın, Seçil Karal Akgün, İsmet Görgülü, İhsan Güneş, İzzet Öztoprak, Hale Şıvgın, Mehmet Akif Tural ise, üyelerimiz. Bu kişilerin Atatürk ve Atatürkçülük konusunda araştırmaları olduğunu biliyorsunuz. Çeşitli üniversitelerin Hocaları olan bu değerli isimlerin yanında, dışında baştan itibaren bir gönül adamı, vicdan sahibi, bir çalışkan insan olan, benim çok şey öğrenmemi sağlayan, bugüne kadar yürütülmüş olan faaliyetlerin içinde bulunan belge sakası Mehmet Arif Demirer Bey’i anmalıyım. Bu on bir kişinin düzenli, ısrarlı ve demokrat bir atmosferde fikir alış verişi ile ’madde başları’ yazılmak üzere ilgili konularda yayınlar yapmış olan araştırmacılara, bilginlere başvuruldu. Telefon, mektup, internet ile görüşmeler yapıldı, yapılıyor. Her maddenin sonunda daha derin ve geniş bilgi isteyenler için, birkaç kaynak eserin künyesi de bulunacak.

İHTİYAÇ OLDUĞU KESİN

ATATÜRK konusunda Türkiye’de çok yayın yapıldığı doğrudur. Ama derli toplu bilgilerden oluşan daha geniş bilgiler için kaynak yönlendirmesi yapabilen böyle bir kitaba ihtiyaç olduğu kesin. Ansiklopedi, bütün dertlere deva olacak bir kanser ilacı değildir. Ansiklopedideki bir madde okununca cehaletin giderilmesi mümkün değildir. Bilginin genişletilmesi de, bilince dönüştürülmesi de ayrı ayrı işlemlerdir. Temel doğru bilgiye ulaşmak ve oradan uzmanlık sayılacak kaynaklarının listesini edinebilmek yeterli bir durumdur. Kişilere ait özgeçmiş bilgisinin yanında mutlaka fotoğraf bulundurma arzusu. Ortak akla işaret eden fikir namusuna sahip bilimlik bir üslup.