Atatürk Araştırma Merkezinin Bilim Kurulu Kasım Ayı Olağan Toplantısı Yapıldı


Atatürk Araştırma Merkezinin Bilim Kurulu Kasım Ayı Olağan Toplantısı Yapıldı

25 Haziran 2023

Atatürk Araştırma Merkezi Bilim Kurulu 2019 yılı ikinci olağan toplantısı 28 Kasım Perşembe günü yapıldı.  Bilim Kurulu toplantısı,  Merkezimiz Başkanı Prof. Dr. Adnan SOFUOĞLU başkanlığında, Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU ve değerli Bilim Kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.

Toplantı, Başkan Prof. Dr. Adnan SOFUOĞLU’nun açış konuşmasıyla başladı. Konuşmanın ardından kısa bir sunu yapan SOFUOĞLU, Merkezimizin 2019 yılı içerisinde gerçekleşen faaliyetleri ve 2020 yılı içerisinde gerçekleşmesi planlanan faaliyetleri hakkında bilgi verdi.  Önümüzdeki yılın etkinlikler açısından daha aktif olmasını temenni ettiğini sözlerine ekledi. Bu bağlamda ileriki günlerde kamuoyuna duyurulması planlanan kültürel gezi programlarından, bilimsel etkinliklerden bahsetti.

SOFUOĞLU’nun ardından Yüksek Kurum Başkanı Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU da bir konuşma gerçekleştirdi. Bilim Kurulunun Merkezlerimizin mutfağını oluşturduğundan söz eden HEKİMOĞLU, bilgi üreten kurumlar olarak gerçekleştirdiğimiz sempozyumlardan, kongrelerden sonra kültür diplomasisi oluşturulmasını ve sürdürülebilir, sonuç alınabilir bir temasın gerekliliğini vurguladı. Ayrıca Türkiye’nin tanıtılması hususundaki eksikliklerden bahseden Yüksek Kurum Başkanı; dışa yapılan çevirilerle bu eksikliklerin giderilebileceğini ifade etti. Bu bağlamda Yüksek Kuruma bağlı Kurumların alanlarına giren önemli şahsiyetlerin akademik bilgi ve popüler bir dille anlatılıp asgari 8 dile çevrileceği bilgisini verdi.

Yapılan konuşmaların ardından toplantı gündemindeki maddeler tartışıldı.  Kurumumuz Kol ve Komisyon başkanları yaptıkları faaliyetler ve bu faaliyetlerin ne aşama da oldukları konusunda bilgi verdi.  2020 yılı içerisinde düzenlenecek olan bilimsel ve kültürel çalışma programı için, fikir alışverişinde bulunuldu. Tüm üyelerin aktif olarak katılım gerçekleştirdiği toplantı, görüş ve önerilerin de paylaşılması ile sona erdi.