Atatürk Araştırma Merkezi Tarafından Hasan Âli Yücel Sosyal Bilimler Lisesinde ‘‘Atatürk Kitaplığı’’ Açıldı.


Atatürk Araştırma Merkezi Tarafından Hasan Âli Yücel Sosyal Bilimler Lisesinde ‘‘Atatürk Kitaplığı’’ Açıldı.

29 Haziran 2023

Atatürk Araştırma Merkezi tarafından Hasan Âli Yücel Sosyal Bilimler Lisesinde, öğrenci ve öğretmenlerin eğitim sürecinde gereksinim duydukları kütüphane desteğini sağlamak amacıyla “Atatürk Kitaplığı” açıldı.

Kitaplık; öğrenci ve öğretmenlerin yakın dönem tarihine ilişkin kaynakları tanımasına, okul ortamında sorgulayan, araştıran, analitik düşünen ve bilgi üreten bireyler olarak yetişmelerine, hayata hazırlanmalarına katkı sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. Kitaplık ile ayrıca, öğretmenlerin alan ve genel kültür bilgisine kaynaklık edecek eserlere kolayca erişimlerinin sağlanması da hedeflenmektedir.

“Atatürk Kitaplığı”nın açılışında Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU ve Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Yüksel ÖZGEN ile Hasan Âli Yücel Sosyal Bilimler Lisesi Müdür Başyardımcısı Hakan AYDIN birer konuşma yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU ve Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Yüksel ÖZGEN, “Atatürk Kitaplığı”nın açılış kurdelesini kesti. Kitaplığa, Atatürk Araştırma Merkezi yayınlarından birer adet kitap bağışlandı.

Açılış çerçevesinde, Hasan Âli Yücel Sosyal Bilimler Lisesi müzik öğretmeni Esat ÖZKAN’ın yönetimindeki öğrenciler müzik dinletisi sundu. Dinleti sonrasında öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla bir söyleşi düzenlendi. Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammet HEKİMOĞLU ve Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Yüksel ÖZGEN öğrencilerin sorularını cevapladı.