Atatürk Araştırma Merkezi Bilim Kurulu Olağanüstü Toplantısı Yapıldı (13 Mart 2013)


Atatürk Araştırma Merkezi Bilim Kurulu Olağanüstü Toplantısı Yapıldı (13 Mart 2013)

27 Haziran 2023

Atatürk Araştırma Merkezi Bilim Kurulu olağanüstü toplantısı Başkent Öğretmenevinde yapıldı.

664 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname gereğince oluşturulan Bilim Kurulu, Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan başkanlığında, Başkan Yardımcısı Nihat Büyükbaş ve Bilim Kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleşti. Kurumumuz Uzman ve Uzman Yardımcıları da hazır bulundu.

Toplantı, Başkan Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan’ın açış konuşmasıyla başladı. Beyhan, üyelere katılımlarından dolayı teşekkür ederek, Bilim Kurulu üyeliğine seçilme süreci ve Kurumun çalışma yöntemleri hakkında bilgi verdi. Ülkemizde tarih alanında yaklaşık iki bin uzman akademisyenin bulunduğunu ve bunlar içinde de Türkiye Cumhuriyeti tarihi ile ilgilenenlerin sayısının azımsanamayacak derecede olduğuna değinen Beyhan,  Merkezin üye sayısının 20 akademisyen ile sınırlı olması nedeniyle seçim yapmakta oldukça zorlanıldığını, bunun ise, özellikle her üniversite ve bölgeden birer temsilci olmasına özen  gösterilerek aşılmaya çalışıldığını belirtti.

Daha sonra söz alan üyeler kendilerini tanıtarak, Bilim Kurulunun gelecekteki çalışmalarına dair temennilerini sundular. Ardından gündemde yer alan maddelerin görüşülmesine geçildi.

Gün boyu devam eden çalışmalar sonucunda, Kurumun bilimsel çalışmalarını yürütmek ve yönetmek üzere Bilim ve Uygulama Kolları  ile bilgi yönetimi amaçlı komisyonlar oluşturuldu.

Şeref ve Haberleşme üyelerinin seçimi ise Mayıs 2013’de yapılacak toplantıya bırakıldı.