Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı “Ermeni Terör Örgütleri Tarafından Şehit Edilen Türk Diplomatlarımız:  Said Halim Paşa (6 Aralık 1921)” Konulu Bir Panel Gerçekleştirdi.


Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı “Ermeni Terör Örgütleri Tarafından Şehit Edilen Türk Diplomatlarımız:  Said Halim Paşa (6 Aralık 1921)” Konulu Bir Panel Gerçekleştirdi.

29 Haziran 2023

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesinde bulunan Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı, 8 Aralık 2021 tarihinde çevrim içi olarak “Ermeni Terör Örgütleri Tarafından Şehit Edilen Türk Diplomatlarımız: Said Halim Paşa (6 Aralık 1921)” konulu bir panel gerçekleştirdi.  

Dr. Öğretim Üyesi Güner DOĞAN’ın panel yöneticisi olarak yer aldığı etkinliğe alanında önde gelen isimler iştirak etti.

Panelin ilk konuşması, TBMM Dış İlişkiler ve Protokol Başkanı Prof. Dr. Kudret BÜLBÜL tarafından yapıldı. Prof. Dr. BÜLBÜL konuşmasında, Said Halim Paşa’nın entelektüel mirasını değerlendirdi. Günümüzde Said Halim Paşa’ya olan ilginin arttığına dikkat çeken BÜLBÜL, bu durumun üç nedeni olduğunu vurguladı. Bunların birincisinin Türkiye’nin değişen iklimi, ikincisinin daha yerli ve millî bir metodoloji arayışı, üçüncüsünün ise kendi köklerine yönelme isteği olduğunu ifade etti. Bu üç neden ve ardından 200 yıllık modernleşme tarihimizin etkilerinin Said Halim Paşa’nın görüşlerini bugün de değerli kıldığını aktaran BÜLBÜL, Said Halim Paşa’nın olaylara bir sosyolog edasıyla yaklaştığına değindi. Prof. Dr. Kudret BÜLBÜL ayrıca, Said Halim Paşa’nın şehit edildiği yerde hatırlatıcı bir bilgi panelinin yaptırılması gerektiğini belirtti.

İkinci konuşmacı olarak söz alan Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mevlüt ÇELEBİ, Sait Halim Paşa’nın şehit edilmesinin İtalyan basınındaki yansımalarını ele aldı. Prof. Dr. ÇELEBİ yaptığı konuşmada, Said Halim Paşa’nın 1913-1917 yılları arasında sadrazamlık yaptığını ve 1915 yılı tehcir kararı alınmasında rol almış olmasından dolayı Ermeni terör örgütleri tarafından hedef seçildiğini kaydetti. Said Halim Paşa’nın şehit edilişinin planlı bir eylem olduğunun altını çizen ÇELEBİ, bu olayın İtalyan basınındaki yankıları üzerinde durdu.

Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Dr. Rıza Haluk SONER ise, dönemin görselleri eşliğinde adım adım cinayetin nasıl işlendiğini ortaya koydu. SONER, İtalyan belgelerinden örnekler vererek cinayet zanlısının İtalyan polisi tarafından serbest bırakılması nedeniyle suikastın tam olarak aydınlatılamadığına dikkat çekti.

Panelin kapanış konuşmasında Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Yüksel ÖZGEN, Ermeni terör örgütleri tarafından şehit edilen diplomatlarımızı anmanın önemine değindi ve bu tarz anma etkinliklerinin gelecek yıllarda da devam ettirileceğini belirtti.