Atatürk Ansiklopedisi Dijital Ortamda Erişime Açıldı


Atatürk Ansiklopedisi Dijital Ortamda Erişime Açıldı

29 Haziran 2023

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunun kuruluşuna dâhil kurumlardan biri olan Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığınca, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumundan ölümüne kadar uzanan süreçte; yaşadığı mekânlar, başlattığı, yönettiği ya da yönlendirdiği, Türk ulusunun geleceğinin şekillenmesinde, toplumun yapılanmasında etkili olan olay ve olgular, gerçekleştirdiği inkılaplar ve dönemin tarihî şahsiyetleri hakkında bilgi vermek amacıyla  Atatürk Ansiklopedisi hazırlanarak dijital ortamda  29 Ekim 2020 itibarıyla erişime açıldı.

Bugün itibariyle dijital ortamda erişime açılmış olan Atatürk Ansiklopedisi’nde 600’e yakın konu başlığı yer almaktadır. Bu konuların büyük bir kısmı erişime açılmış olup, kalan maddelerin yayımlanması kısa süre içerisinde tamamlanacaktır. Atatürk Ansiklopedisi’nin dijital ortamda yayımlanmış olması, geniş kitlelere erişiminin yanı sıra onun sürekli güncellenmesini, yeni bilgi ve bulgular doğrultusunda ortaya çıkan istek, öneri ve eleştirilerin dikkate alınmasını sağlayacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 97. yıl dönümüne armağan olarak okuyuculara sunulan ansiklopediye www.ataturkansiklopedisi.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak:https://www.iha.com.tr/ankara-haberleri/ataturk-ansiklopedisi-dijital-ortamda-erisime-acildi-2732737/