30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun!


30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun!

29 Haziran 2023

26 Ağustos 1922’de başlayan ve aralıksız beş gün beş gece süren Büyük Taarruz  harekatında Yunan kuvvetlerine asıl  darbe 30 Ağustos günü vurulmuştur. 29 Ağustos gecesi, Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa ve Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa son durumu beraberce inceleyip tartıştıktan sonra taarruza şiddetle devam edilmesine  karar verdiler.  Bunun üzerine “Ya İstiklal ya ölüm” bilinciyle başlayan bu harekât kararlılıkla ve  bütün birlikler tarafından  tam bir uyum içinde yürütülmüştür. 30 Ağustos 1920’de, Aslıhanlar-Çal-İşören mıntıkasında ve Çalköy’ün doğusunda yer alan  hatta  yürütülen harekat  Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’nın gözetimi altında yapıldığı için buradaki savaş  Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa tarafından  “Başkomutan Muharebesi” olarak adlandırılmıştır.

TBMM Hükümeti döneminde elde edilen zaferlerin en parlağını oluşturan  Başkomutan Muharebesi’nde Gazi Mustafa Kemal Paşa, Birinci Dünya Savaşı’nın en çok uygulanan “mevzi savaşı” anlayışını yıkarak modern stratejinin yaratıcısı ve uygulayıcısı olmuştur. Böylece O, askerlik tarihinde “yıldırım harbi” adı verilen yeni bir dönemi başlatan komutan olmuştur. Yunan ordusunun Afyon’da bulunan mevziisi, modern tahkimatın imkânlarıyla hazırlanmıştı. Ancak Mustafa Kemal Paşa idaresindeki Türk ordusu, zapt edilemez denilen bu mevziiyi birkaç saat içinde parçalama başarısını göstererek stratejide “hareket harbi” kavramına yeni boyutlar kazandırmıştır. Bu uygulama ile motorlu taşıta sahip olunmadan da yıldırım harbi yapılabileceğini askerî kuramcılara ispat etmiştir. Gerçekten de dünya harp tarihinde eşi az bulunur bir taarruz planı bütün risklerine rağmen uygulanmış ve böylece Türk komutanlarının ileri görüş, üstün komutanlık yetenekleri bir daha ortaya konmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk,  zaferin  ikinci yıl dünümü dolayısıyla yaptığı bir konuşmada,  Afyonkarahisar-Dumlupınar Meydan Muharebesi’nin Türk tarihinin en önemli dönüm noktasını oluşturduğunu belirterek Türk Milletinin burada kazandığı zaferin yalnız bizim tarihimize değil dünya tarihine yeni bir yön vermekte kesin etkili bir meydan savaşı olduğunu ve yeni Türk devletinin, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin burada sağlamlaştırıldığını söylemiştir.

Yok edilmenin eşiğine gelen bir milletin her türlü imkansızlıklara karşı bağımsız yaşama isteği ve vatan sevgisiyle verdiği mücadelenin bir sonucu olan Büyük Zaferin 99’ncu yıl dönümünde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu güzel vatan uğruna canlarını feda etmiş bütün şehitlerimizi rahmet, saygı ve minnetle anıyoruz.

30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.

Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı