23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama Mesajı


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama Mesajı

29 Haziran 2023

Mustafa Kemal Paşa’nın liderliğinde Ankara’da açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi, yakın Türk tarihinin en önemli olaylarından biridir. I.TBMM yalnız kendi dönemi için değil, bütün gelecek nesiller için Milletin mukadderatına, Türk Devlet ve Hükümetine yeni bir yön vermiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin özünü oluşturan milli egemenlik, halk yönetimi, TBMM’nin üstün konumu gibi temel kamu hukuku ilkeleri büyük Millet Meclisiyle birlikte uygulama alanı bulmuştur. I. TBMM, Türk milletinin bekası mücadelesini, ne toplu olarak ne de ferdi olarak hiçbir keyfiliğe meydan vermeden ve hiçbir macera ruhuna kapılmadan yürütmüş ve bu mücadelenin meşruiyet kaynağı olmuştur.

Bugün Türk demokrasi tarihinin en önemli kurumu olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin Açılışının 100.yılını idrak etmiş bulunuyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, bu kutlu günü geleceğin teminatı olan çocuklarımıza armağan etmiştir. Türk Milletinin geleceğinin hazırlanmasında olduğu kadar, toplumun tüm kesimlerinde Cumhuriyet, milli egemenlik ve milli bağımsızlık gibi kavramların çok yönlü olarak benimsenmesinde etkili olan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı aynı zamanda milli dayanışma duygusunun ve millet olma anlayışının gelişmesinde de önemli bir unsurdur.

Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Cumhuriyetimizin bütün kurucu kadrosu ile şehit ve gazilerimizin ruhları şad olsun.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu, Milletimizin Egemenliği daim olsun.

Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı