19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun.


19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun.

30 Haziran 2023

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun.

19 Mayıs 1919, Millî Mücadele tarihimizde ve yeni Türk devletinin kuruluşunda çok önemli bir yere sahip olduğundan Atatürk bu olayı hem millî kurtuluş hareketinin başlangıcı saymış hem büyük Nutuk’unu bu olayla başlatmış, doğum gününü soranlara da 19 Mayıs’ı işaret etmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Paşa, Samsun’a çıktığı günü, “Ben, 1919 senesi Mayısı içinde Samsun’a çıktığım gün elimde, maddi hiçbir kuvvet yoktu. Yalnız büyük Türk Milleti’nin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi bir kuvvet vardı. İşte ben bu ulusal kuvvete, bu Türk Milleti’ne güvenerek işe başladım. Ben Türk ufuklarından bir gün mutlaka bir güneş doğacağına, bunun hararet ve kuvvetinin bizi ısıtacağına, bundan bize bir güç çıkacağına o kadar emindim ki, bunu adeta gözlerimle görüyordum.” diyerek milletine olan inancını ifade etmiştir.

Mustafa Kemal, kalben inandığı milletinin egemenliğini sağlamak için ise 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisini toplamıştır. Onun önderliğinde büyük özverilerle yürütülen Millî Mücadele sürecinde alınan kararlar halkın egemenliğine dayandırılmıştır. Nihayet ülke toprakları işgalden kurtarılmış, saltanat ve halifelik kaldırılarak cumhuriyet yönetimine geçilmiştir. İşte tüm bu gelişmelerin başlangıcıdır 19 Mayıs.

Mustafa Kemal Atatürk, bir kişinin veya zümrenin egemenliği yerine, halkın egemenliğine dayalı olarak kurulan Cumhuriyet’i hürriyetin, bağımsızlığın, egemenliğin yılmaz bekçileri olarak gördüğü Türk gençliğine emanet etmiştir.

Bu anlamlı günün yıl dönümünde başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Millî Mücadele’nin tüm kahramanlarını saygıyla, minnetle anıyoruz.

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.

Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı