100th Anniversary of Adoption of the National Anthem: Independence Struggles in Turkish Cultural Geography Panel


Abstract

İstiklal Marşı’nın Kabulünün 100.Yılı: Türk Kültür Coğrafyasında İstiklal Mücadeleleri etkinliğini sempozyum sınırları çerçevesinde Ankara’da yüz yüze gerçekleşmesi için gayret sarf ederek planladık. Ancak geçtiğimiz yıl dünya genelinde büyük sağlık sorunlarına sebep olan covid ve de sempozyum için yeterli nicelikte başvuruya ulaşılamaması nedeni ile Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı ve Gazi Üniversitesi Rektörlüğü ile etkinliğimizi panele dönüştürerek çevrimiçi olarak gerçekleştirme kararı aldık. Temennimiz siz değerli bilim insanları ve araştırmacılar ile yüz yüze bir araya geleceğimiz geniş kapsamlı bilimsel etkinlikleri en kısa sürede gerçekleştirmektir.

19. yüzyılın sonlarından günümüze kadar Türk dünyasında meydana gelen istiklal mücadelelerinin Azerbaycan, Kırgızistan, Arnavutluk özelinde ele alınacağı; Millî kimlik, İstiklal Marşı, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları gibi konulara panel sınırları çerçevesinde değinileceği bugünkü bilimsel etkinliğimizin bundan sonraki çalışmalar için ilham verici olmasını temenni eder, katılımcılara başarılar dilerim.

Son olarak,

Değerli bilim insanlarının katılımları ile bu panelin gerçekleşmesi için Atatürk Araştırma Merkezine gerekli yardım ve desteği sağlayan Gazi Üniversitesi Rektörlüğüne şükranlarımızı sunarız. Ayrıca, ilgi ve uzmanlık alanlarına göre bildiri hazırlayarak panelde sunan değerli katılımcılara, Sempozyum Düzenleme ve Bilim Kurulunun değerli üyelerine, oturumları yöneten sayın oturum başkanlarına, Atatürk Araştırma Merkezi çalışanlarına ve değerli dinleyicilere teşekkür eder, düzenlenecek başka bir etkinlikte birlikte olmak dileğiyle saygılar sunarım.

Tag

Author : Dr. Aynur Yavuz AKENGİN
ISBN : 978-975-17-5358-8
Press Year : 2022
Publish No : 530
Press Place : Ankara
Language : Türkçe
Reviewers : Prof. Dr. Ali ASKER, Prof. Dr. Fatma AÇIK, Prof. Dr. Sebahattin ŞİMŞİR
Edited by : Uzm. Aynur YAVUZ AKENGİN
Graphic Design : Selen KUYUCU

 

Contents